Problem ciasnych mieszkań Polaków

Na liście przypadających metrów kwadratowych na osobę Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. W naszym kraju na osobę przypada średnio dwadzieścia pięć metrów kwadratowych.

W Niemczech jest to czterdzieści trzy metry, natomiast w Grecji i Hiszpanii trzydzieści sześć metrów kwadratowych. W Polsce jest również najmniejsza ilość mieszkań przypadająca na tysiąc osób.

Dzień dobry mili państwo, witam bardzo serdecznie.

Dzisiaj premierowo, nietypowo w nowej scenerii. Pierwszy raz używam selfie sticka, zawsze się śmiałem z rodzeństwa, że coś takiego robią, a zostałem do tego przekonany, że to może być przydatne, żeby coś ludziom pokazać w terenie.

Nie wiem, czy mnie będziecie widzieć i słyszeć, jak nie to trudno, najwyżej nagram w biurze jeszcze raz. 

Przyjechałem na osiedle, które budujemy i dzisiaj chciałem z wami pogadać o takim temacie, który dotyczy prawie trzydziestu sześciu milionów Polaków, czyli prawie nas wszystkich, a mianowicie takim, że mamy ciasne mieszkania.

Ciasnota w naszych mieszkaniach to jest dosyć duży problem. Mamy jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę metrów kwadratowych na głowę, to jest średnio dwadzieścia pięć metrów.

No, z tą średnią to wiecie, to trzeba podchodzić ostrożnie, bo jak idziesz z psem na spacer to średnio macie po trzy nogi, nie?

Także gdyby to dwadzieścia pięć metrów dotyczyło wszystkich,

to rodzina czteroosobowa miałaby stumetrowe mieszkanie, a takich no… to za bardzo jest… to jest ich malutko na rynku.

Taki Niemiec ma na przykład czterdzieści trzy metry kwadratowe do dyspozycji na osobę, nasi sąsiedzi, tu sobie dane zapisałem, na przykład z Grecji czy Hiszpanii mają po trzydzieści sześć metrów, no sąsiedzi Słowacy mają dwadzieścia pięć.

Mamy jedne z najciaśniejszych mieszkań w Europie, mamy również najmniejszą ilość mieszkań na tysiąc mieszkańców w Europie, czyli jest mało mieszkań na dużo ludzi.

Cena metra kwadratowego jest w dolnej półce, czyli taka, nie wiem, Francja, Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, te mieszkania są znacznie droższe.

Tylko że w porównaniu do pensji naszych to ta cena mieszkania jest bardzo duża, jesteśmy na szarym końcu Unii Europejskiej, jeśli chodzi o to, ile lat trzeba roczną pensję oddać, żeby móc sobie kupić średnie mieszkanie, u nas to jest prawie osiem lat.

Więc można na podstawie tych danych wywnioskować, że mieszkania są dobrem bardzo luksusowym w naszym kraju i są trudno dostępne. I co możemy z tym zrobić, tak? 


Po pierwsze bym się tym za bardzo nie martwił, bo może być tak, że ostatni będą pierwszymi, spokojnie, dajcie Polakom trochę czasu. Jak nam nikt nie będzie burzył tych domów, jak nikt nas nie będzie, nie wiem, czterdzieści lat wyzyskiwał to może nabudujemy tych mieszkań tyle co trzeba, i to takich jakie mają być.

Więc ostatni mogą być pierwszymi, to bym się nie stresował, tylko trzeba trochę czasu. A druga rzecz to jest działanie według zasady „rób to, co możesz tam, gdzie jesteś, przy pomocy tego, co masz". 

Czyli w tych ciasnych mieszkaniach pomyślmy, jak je zaaranżować. Chciałbym wam pokazać taki sposób aranżacji pewnego mieszkania.

Dodam, że ono jest nieduże, potem se możecie zgadywać, ile ma metrów kwadratowych. Zapraszam was tam, przejdziemy tam sobie. Nie wiem, czy ja w ogóle będę potrafił z tym chodzić, ale spróbuję. 

Ok, tu jesteśmy sobie na osiedlu naszym, które budujemy. Podam państwu taki jeden patencik jeszcze, nie wiem czy tego selfie sticka wyciąga, chyba tak...

Jeden taki patencik...

żeby można było mieć więcej metrów do dyspozycji, to w mieszkaniach, które są na parterze robimy coś takiego, że to można zobaczyć tutaj taki ogródeczek, który daje tutaj dodatkowe pięćdziesiąt metrów kwadratowych około w lato, no bo w zimę się raczej w nim nie siedzi.

W takie lato można tam na przykład dzieci wypuścić i to jest fajne, bo nie ma takiego harmidru w domu, można sobie posiedzieć na słoneczku. Czekajcie, tylko znajdę klucze te, co trzeba. Na żywo to się robi w nieco większym stresie nie? No ale... 

Wchodzimy sobie teraz do budynku zbudowanego przez naszą firmę lat temu kilka i pokażę wam taki sposób zagospodarowania niedużej przestrzeni. Jesteśmy już na mieszkaniu, także mamy z większego dystansu.

Mamy pokoik jeden, do tego pokoju jest dorobiony aneks kuchenny. Dalej wędrujemy sobie teraz do jego części drugiej, gdzie znajdziemy łazienkę, tu też fajnie jakby światło dostała. Cyk.

W łazieneczce zmieścimy i kabinę prysznicową, i umywalkę, wszystko, ci tu trzeba. Oczywiście miejsce też jest na pralkę. No i w tym pomieszczeniu, w tym mieszkaniu udało się wygospodarować jeszcze przestrzeń z osobnym swoim oknem. Jest to przestrzeń, która umożliwi swobodne spanie, łóżko. Taki nieduży pokoik.

Mam do was, mili państwo, pytanie.

Piszcie na czacie, jeśli dacie radę. Napiszcie mi gdzie jesteśmy, gdzie znajduje się jedno miejsce do spania, stół do jedzenia, łóżko i jeszcze kuchnia i osobny pokój i łazienka, ile to jest metrów kwadratowych? Piszcie na czacie, jestem ciekaw, czy zgadniecie.

Swoją odpowiedź możesz napisać w komentarzu.

Dam wam chwilkę, tak się zastanawiajcie, przemyślcie w głowie. Cztery miejsce do spania, w miarę wygodne, nie pozabijać się tutaj... to znaczy ludzie się nie powinni pozabijać przechodząc z pomieszczenia do pomieszczenia. Do tego łazienka, do tego aneks kuchenny, ile to jest metrów kwadratowych, możecie pisać na czacie. 

 

Co można zrobić, aby mieszkań na osobę w naszym kraju było więcej?

Najlepszym sposobem jest działanie według zasady: „rób to, co możesz tam, gdzie jesteś, przy pomocy tego, co masz”. Być może za kilka lat dostępność mieszkań w Polsce będzie większa. Należy jak najlepiej wykorzystać dostępną powierzchnię. Dobrym sposobem na powiększenie powierzchni ciasnego mieszkania jest balkon lub taras. Przestrzeń dostępną w niewielkim mieszkaniu należy odpowiednio zaaranżować.

Jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w niedużym mieszkaniu?

Najlepszym sposobem jest działanie według zasady: „rób to, co możesz tam, gdzie jesteś, przy pomocy tego, co masz”. Być może za kilka lat dostępność mieszkań w Polsce będzie większa. Należy jak najlepiej wykorzystać dostępną powierzchnię. Dobrym sposobem na powiększenie powierzchni ciasnego mieszkania jest balkon lub taras. Przestrzeń dostępną w niewielkim mieszkaniu należy odpowiednio zaaranżować.

No, jak już żeście sobie napisali to wam powiem, że to jest w sumie dwadzieścia sześć i pół metra kwadratowego. No i to właśnie w kontekście tego, co chciałem wam powiedzieć:

Rób to, co możesz tam, gdzie jesteś, przy pomocy tego, co masz"

Czyli jeśli nie stać cię na duże mieszkanie, no to się mówi lepsze ciasne, ale własne, tak? Żeby mieć, gdzie mieszkać, mieszkać sobie na swoim, jeśli to jest możliwe. I staraj się zagospodarować tą przestrzeń, tu akurat tak to zostało zaprojektowane i wybudowane, bo wiedziałem, jaki jest problem i te małe mieszkania się nam bardzo szybko posprzedawały. Natomiast jeśli masz kawalerkę, która jest, nie wiem, nieustawnie zagospodarowana, popatrz, jaki jest rozkład okien.

Jak zwiększyć komfort mieszkania?"

Rzuć okiem po prostu na to, czy jest możliwa przeróbka ścianki z kartongipsu, tania sprawa. Wydzielenie dodatkowego pokoju do spania robi ogromnie dużo w kawalerce, to bardzo podnosi jej wartość, podnosi jej komfort. To jest dla mieszkania...  nie trzeba w tym miejscu spać, w którym się, nie wiem, przesiaduje w ciągu dnia. 

To akurat jest urządzony apartamencik pod najem krótkoterminowy, więc tutaj zastosowaliśmy w salonie łóżka takie typu hotelowe jak widzicie. Natomiast gdyby to było na najem taki długoterminowych zrobilibyśmy zwykłą sofę i po prostu telewizorek.

Oszczędność miejsca też daje zastosowanie telewizora prosto na ścianie, z taką aluminiową maskownicą. Już nie musimy tego miejsca zużywać, nie wiem, na stolik rtv na przykład. Także da się na niewielkiej przestrzeni zmieścić dużo fajnych rzeczy. 

Jeśli chodzi o kuchnię, to taki aneksik kuchenny, w którym bym miał, nie wiem ile bym tu powiedział, może cztery metry kwadratowe, ale mamy praktycznie wszystko. Zlewu nie będę wam pokazywać, bo tam jest trochę bałaganu w nim. Jest okap, jest płyta indukcyjna, szafki, lodówka też się tutaj zmieści. Także nawet na niedużej powierzchni da się fajne rzeczy zrobić.

To mieszkanie ma dwadzieścia sześć i pół metra kwadratowego i żeby jeszcze rozładować tego... oczywiście jakby ktoś tego nie miał, to dobudować sobie nie może.

Na co warto zwrócić uwagę?"

Ale jeśli tylko jest taka możliwość i byście szukali mieszkań na przykład małych, bo na takie by was było stać, to fantastyczną sprawą jest posiadanie tarasu lub balkonu, dlatego że w ciepłe dni można nieco rozładować tą ilość osób na metr kwadratowy.

Wyjść sobie na ładny balkonik, pooglądać się na zielone drzewka, na okolicę, i od razu człowiek się robi mniej zestresowany, dlatego że duża ilość osób na metr kwadratowy powoduje zwiększenie agresji.

Ludzie się po prostu, nie wiem, potykają o siebie i denerwują, więc taki balkon jest bardzo fajnym ucieczkowym miejscem, w mieszkaniach, które za dużo powierzchni nie mają. 
Także takie mieszkanie dwadzieścia sześć i pół metra kwadratowego plus balkon mieści do spania cztery osoby.

To nie jest super komfort tak, ale jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Te osoby się tu nie pozabijają. Mieści, kuchnię, w której można se tu ładnie wszystko przygotować, z lodówką, łazienkę, w której się zmieszczą wszystkie potrzebne elementy i jeszcze osobny pokój do spania. 

Także zanim będziemy potentatami Europy,

jeśli chodzi o ilość metrów na osobę i ilość mieszkań i te warunki będą idealne trochę lat jeszcze minie. Ale do tego czasu szukajmy sprytnych sposobów, żeby tą przestrzeń zaaranżować, a w tym Polacy są mistrzami świata, czyli w kombinowaniu. I użyjmy tej umiejętności do dobrego kombinowania, żeby tą przestrzeń aranżować w fajny sposób, do czego was bardzo zachęcam.

Dzięki bardzo za uwagę, sorry za to, że były takie problemy techniczne, że nie wszystko potrafiłem w jednym odcinku przekazać i jeszcze przez problem z łącznością trzeba go było podzielić na dwie części. Ale mam nadzieję, że jakieś wątki ciekawe wyciągnięcie z tego. Aha, a ten zegar to jest pomysł mojej żony. Wielki będzie plus w komentarzach dla tego, który zgadnie, która to jest godzina, patrząc na ten zegar. Zgadujcie, cześć!

Podziel się ze znajomymi:

Bartosz Nosiadek
Bartosz Nosiadek

Deweloper z pasją edukacyjną. Zajmuje się budowaniem nieruchomości i pośrednictwem w ich obrocie. 13 lat temu zaczynał pracę jako akwizytor, a dzisiaj grupa firm, którą kieruje, sprzedaje między 60 a 120 nieruchomości rocznie.