Izolacja budynku

 

Dzisiejszy temat to izolacja budynku.

Przy większych mrozach ludzie się zastanawiają ile kosztuje ogrzewanie i jak zabezpieczyć mieszkanie przed mrozem.

Ocieplenie budynku jest ważną sprawą.

Jeżeli postukamy w ścianę budynku i usłyszymy głuchy odgłos to jest to styropian. W mieszkaniu na osiedlu, które budujemy zastosowaliśmy 15 centymetrów styropianu. Drugim ważnym czynnikiem są okna. Zastosowanie okien, które mają trzy szyby i siedem komór powoduje, że izolacja jest całkiem niezła.

Mieszkanie, w którym byłem jest jeszcze w stanie deweloperskim. Z sześciu mieszkań w budynku tylko jedno jest na razie zamieszkane, więc nie ogrzewamy jeszcze tego mieszkania. Na zewnątrz utrzymuje się temperatura -3°C, więc chciałem sprawdzić, jaka temperatura jest w środku.

Zostawiłem w mieszkaniu termometr, który wskazywał temperaturę 6,5°C, mimo że na dworze było znacznie zimniej. Izolacja termiczna ma bardzo duże znaczenie, mimo to warto zainstalować dodatkowe źródło ciepła, żeby instalacja w środku nie zamarzła. Zauważyłem, że to, jak budynek jest ocieplony ma bardzo duże znaczenie, czyli jeśli chodzi o ścianę to 30 centymetrów przegrody plus 15 centymetrów styropianu oraz okna.

Ważną sprawą jest to,

że można zrobić okna, które mają trzy szyby i siedem komór, ale jeśli parapet będzie źle zamontowany to ocieplenie niedużo da, ponieważ parapet zewnętrzny, który jest bardzo zimny będzie się stykał z parapetem, który jest w środku.

Więc będzie to taki „grzejnik na zimno”. Ważne, żeby między tymi parapetami znalazła się dodatkowa przegroda, czyli styrodur – twardy styropian. Dzięki temu zewnętrzny parapet łączy się ze styrodurem i nie przekazuje zimna parapetowi znajdującemu się w środku.

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed mrozem?

  • Izolacja termiczna budynku
  • Ocieplenie budynku 15 centymetrową warstwą styropianu
  • Wstawienie okien, które mają trzy szyby i siedem komór
  • Warto zainstalować dodatkowe źródło ciepła
  • Dobrze zamontowany parapet - zastosowanie styroduru między parapetem zewnętrznym i wewnętrznym
  • Mały grzejnik w trybie anty mrozowym
  • 30 centymetrów wełny na przegrodzie pod dachem

Ile kosztuje ogrzewanie?

Kolejnym sposobem, aby mieszkanie nie zamarzło jest puszczenie małego elektrycznego grzejnika w trybie anty mrozowym. Jest to grzejnik olejowy, który będzie troszkę to mieszkanie ogrzewał.

Część ludzi pyta,

ile takie dobrze ocieplone mieszkanie zużywa na ogrzewanie. To jedno mieszkanie, które jest użytkowane od kwietnia zeszłego roku zużyło 420 metrów sześciennych gazu w ciągu dziesięciu miesięcy. Daje to około 850 złotych za ogrzewanie mieszkania, podgrzewanie wody, gotowanie na gazie więc jest to niedużo. Jeśli pozostałe mieszkania w tym budynku również będą użytkowane to koszt ten jeszcze spadnie.

Dzisiaj izolacja termiczna ma ogromne znaczenie.

Nie należy oszczędzać na przegrodzie termicznej znajdującej się pod dachem. Daliśmy tutaj 30 centymetrów wełny o dobrym współczynniku lambda. Takie zabezpieczenia powodują, że budynek zużywa niewiele energii na opał, czyli jest ekonomiczny. Z drugiej strony, jeśli w mieszkaniu jest temperatura na plusie mimo mrozu na zewnątrz myślę, że daje to korzyści – jednorazowa inwestycja, która później zwraca się w rachunkach.

Chcesz wiedzieć więcej?Zapisz się do Akademii Inwestor

 

Podziel się ze znajomymi:

Bartosz Nosiadek
Bartosz Nosiadek

Deweloper z pasją edukacyjną. Zajmuje się budowaniem nieruchomości i pośrednictwem w ich obrocie. 13 lat temu zaczynał pracę jako akwizytor, a dzisiaj grupa firm, którą kieruje, sprzedaje między 60 a 120 nieruchomości rocznie.